Nechte je, aby opravdu kopali motykou a ušpinili si ruce v půdě, přidejte semena, která mohou zkoumat a objevovat, pomozte jim je zasít nebo přidejte čerstvé vonící květiny. Vnímání textury různých materiálů a rostlin velmi stimuluje rozvoj smyslů.
Můžete také mluvit o tom, jaké rostliny jsou jedlé, a i je nechat ochutnat různé věci, které rostou v zahradě. K dalším nápadům na smyslovou krabici patří: přidání různých listů, které budou objevovat a určovat, přidání bláta, listů, větviček atd. pro stavění ptačích hnízd, nádoby s vodou pro umytí, hlína s hmyzem, kterou mohou zahrabat/vyhrabat.
Věda v zahradě může být tak prostá jako prozkoumání starého ptačího hnízda, které najdete nebo rozbitých skořápek, hraní si v blátě a pozorování toho, co se stane, když je bláto na slunci nebo učení se o zahradních pomocnících zkoumáním žížal. Mezi další jednoduché vědecké aktivity patří: zkoumání částí jablka nebo vyčištění dýně, porovnání čerstvého a sušeného ovoce, listů nebo květin Použití různých druhů těstovin pro představení životního cyklu motýla (včetně diskuse) – pozorování líhně, pokud je to možné, pozorování různých fází v životním cyklu rostliny společně s uměním a řemesly v rámci zahrady, toto učení se rukama je zcela jistě zaujme. Můžete malovat na kameny, aby vypadaly jako berušky nebo květiny, vytvořit z papírové masy vodní melouny, použít plastelínu Play-Doh buď ke zhotovení vlastních předmětů nebo použít vykrajovátka se zahradní tematikou.
Jedním z pěkných projektů je vytvoření 3D květin. Použijte košíčky na cupcakes, kávové filtry a velké papírové krajkové dekorace. Vybarvěte je nebo vytvarujte, jak chcete a potom je navrstvěte (krajková dekorace na spodu, kávový filtr uprostřed a košíček na cupcakes nahoře) pomocí lepidla. Také je přilepte na stonek a přidejte listy. Stříkněte kapku rostlinného parfému nebo osvěžovače vzduchu a máte krásnou voňavou 3D květinu.
Dále můžete vyzkoušet:
Které dítě nemá rádo dobrou svačinu? Můžete i zařadit zahradničení do času na svačinu nebo nechat děti vařit na téma zahrada.
Nápady k vyzkoušení:
Podávejte „hmyzí svačinky“ s mravenci na kládě nebo v písku (rozinky, celer, arašídové máslo, grahamové crackery), pavouky (sušenky Oreo a preclíkové tyčinky), motýly (preclíkové pletýnky a celerové nebo mrkvové tyčinky) a šneky (celer, plátky jablek, kousky preclíku, čokoládové chipsy a arašídové máslo). Připravte svačinku pro ptáčky a další volně žijící živočichy na zahradě.
Další nápady pro děti na zahradě – nechat je zalévat rostliny nebo ozdobit vlastní květináče může stačit na to, aby se u nich vzbudil zájem o svět zahradničení. Můžete jim pomoci s různými projekty sázení, existuje několik takových zábavných projektů určených pro děti.
Abychom jmenovali některé:
Povzbuďte děti, aby se vydaly na různé „lovy“ okolo zahrady. Mohou se vydat na lov hmyzu, barev, jetel/trojlístek, květin nebo listů. Spočítat motýly, včely a osvěžit si, jak probíhá opylování. Možnosti jsou opravdu nekonečné! Dalším skvělým způsobem, jak pomoci dětem dozvědět se něco o zahradničení a rozšířit jejich znalosti v tomto oboru je pravidelně jim číst z knížek, které se tím zabývají a pomáhat jim se čtením, když jsou už starší.